آخرین اخبار : 

مسابقه دومینو روز اول عیدنوروز

More »

مسابقه سازه های ماکارونی

More »

المپیاد نانو

More »

کتابخانه

More »

سمینار ترویجی توانا

More »

آموزش عملی با دستگاه ههای نانو

More »

مسابقه نجات تخم مرغ

More »

سمینار ترویجی توانا ( نانو)

More »

مسابقه دومینو

More »

مسابقه دومینو

More »

مسابقه علمی \\

More »

برگزیدگانهفدهمینجشنواره خوارزمی

More »

مسابقه علمی\\

More »

بازید مدیر آموزش و پرورش در هفته پژوهش

More »

 

بخش های ضروری در محتوای الکترونیکی

یک دوره یادگیری الکترونیکی که از طریق محتوای الکترونیکی ارائه می شود در صورتی می تواند به اهداف آموزشی برسد که چند بعد آموزش را در نظر بگیرد و از بخش های مختلف تشکیل شده باشد. در این مقاله مهم ترین بخش های یک محتوای الکترونیکی مطلوب را مرور می کنیم:

صفحه خانه
این اسلاید شامل عنوان و دکمه هایی است که به یادگیرنده این اجازه را می دهد تا میان گزینه ها دست به انتخاب بزند. صفحه خانه که صفحه اولی است که یادگیرنده مشاهده می کند، میتواند علاوه بر تصویر و دکمه ها شامل انیمیشن، فیلم و کاراکتر نیز باشد تا شروع جذابی را برای آموزش رقم بزنند.

اهداف دوره
حتما شما هم تجربه کرده اید که زمانی که میدانید قرار است چه چیز یاد بگیرید بسیار بهتر یاد میگیرید. در محتوای الکترونیکی نیز بهتر است اهداف در اسلایدی آورده شود تا مخاطب چشم اندازی از آنچه قرار است در دوره آموزشی یاد بگیرد داشته باشد. هر چه این اهداف جزئی تر و واضح تر باشند تاثیر مثبت تری بر یادگیری دارند.

اهداف لزوما به صورت متن ارائه نمی شوند بلکه می توانند به صورت نقشه مفهومی طراحی شوند تا جذاب تر بوده و بهتر در حافظه بمانند.

اسلایدهای آموزشی
در این اسلایدها محتوای اصلی ارائه می شوند. برای آموزش اثربخش باید از عناصر مختلف کمک گرفت و اسلاید ها را پویا و برانگیزاننده طراحی کرد. محتوا باید منطبق با اصول طراحی تولید محتوای الکترونیکی و خلاقانه ارائه شود تا در یادگیرنده کنجکاوی و علاقه ایجاد کند.

.

تمرین یا آزمون
البته این تفکیک به این معنا نیست که در اسلایدهای آموزشی نباید سوال و تمرینی قرار داده شود اتفاقا این امر کمک میکند تا آموزش تعاملی و پویا تر شود. می توانید میان اسلاید های آموزشی سوالاتی را مرتبط با موضوع قرار دهید و در بازخورد آن سوال را تحلیل کرده و مطالب جدید را ارائه دهید. این کار باعث می شود که یادگیرنده در آموزش منفعل نباشد و آموزش مثل یک فیلم پیش نرود.

اما جدا از این سوالات لازم است بخشی جداگانه نیز برای آزمون و ارزشیابی در نظر گرفته شود تا یاددهنده و یادگیرنده بدانند چه میزان در رسیدن به اهداف دوره موفق عمل کرده اند تا در صورت عدم موفقیت علت را تحلیل کرده و روند آموزش را اصلاح کنند.

مرور و جمع بندی
جمع بندی در محتوای الکترونیکی یک بخش کلیدی است. هر اسلاید آموزشی مثل یک قطعه پازل است که تا زمانی که ارتباط میان این قطعه پازل ها شکل نگیرد، پراکنده و دسترسی به آنها مشکل است.

جمع بندی این قطعات آموزشی را در کنار هم می آورد و ارتباط میان آنها را شکل می دهد تا یک کل منسجم در ذهن یادگیرنده شکل بگیرد.

پنج بخش ذکر شده مهمترین بخش های محتوای الکترونیکی هستند و این به این معنا نیست که سایر بخش ها کاربرد و اثربخشی ندارند. برای مثال می توانید بخشی با موضوع “منابع بیشتر” را به کارتان اضافه کنید تا یادگیرندگان علاقه مند بتوانند مطالب را به طور فردی به کمک منابع معتبر دیگر دنبال کنند و یا بخشی به نام “خلاصه مطالب” که اهم مطالب در آن ذکر شود.
۶ ویژگی ارزشمند چندرسانه ای ها
ا پیشرفت روزافزون فناوری‌ها این امکان به وجود آمده است که اطلاعات تنها به‌صورت متن ارائه نشود بلکه از عناصر مختلف تصویر، صدا، پویانمایی، فیلم و غیره در یادگیری استفاده شود.

به دلیل ویژگی‌های ارزشمند چندرسانه‌ای ها استفاده از این رسانه برای آموزش انفرادی و یا به‌صورت مکمل آموزش سنتی، روزبه‌روز در حال افزایش است.

در این مقاله به ۶ مزایای برتر این رسانه پرداختیم:

۱– ایجاد تعامل دوسویه با کاربر
یک شاخص اساسی در موفقیت یک آموزش این است که تعامل در آن به حداکثر برسد. این تعامل در مراحل مختلف یادگیری لازم است.

ایجاد محیط تعاملی باعث می‌شود که آموزش یکنواخت نشده و فرد دل‌زده نشود بلکه در یادگیری خود فعال باشد و از آن لذت ببرد. رابط‌ها در تولید چندرسانه‌ای با همین هدف در نظر گرفته می‌شوند.

۲– کمک به یادگیرنده برای ایجاد ارتباط بین مفاهیم
با بکار بردن روش‌های مختلفی در چندرسانه‌ای می‌توان به یادگیرنده کمک کرد تا بین مفاهیم مختلف ارتباط برقرار کند. می‌توان از عناصر مختلف مثل شکل‌ها، تصاویر و انیمیشن ها در این راستا کمک گرفت. یکی از ابزارهای بسیار مؤثر برای ایجاد ارتباط بین مفاهیم پیچیده استفاده از نقشه‌های مفهومی است.

۳– درگیر ساختن حواس مختلف
هر چه در یادگیری حواس پنجگانه بیشتر درگیر شوند یادگیری مؤثرتر است. برای مثال زمانی که یک تصویر پیچیده‌ای نمایش داده می‌شود و صوتی پخش می‌شود که تصویر را شرح می‌دهد یادگیری سریع‌تر و بهتر اتفاق می‌افتد. البته باید توجه داشت که گاهی انتقال پیام از طریق دو یا چند کانال به‌صورت همزمان باعث ایجاد بار شناختی اضافه‌شده و باعث حواس‌پرتی می‌شود. در یک مقاله به‌طور مفصل به مسئله خواهیم پرداخت.

۴- آزادی عمل یادگیرنده
در چندرسانه‌ای یادگیرنده می‌تواند آزادانه بخشی از آموزش را که به آن مسلط است را حذف کند و بخشی که نیاز به تکرار دارد را موردتوجه بیشتری قرار دهد. درواقع تعیین نقطه شروع و پایان یادگیری با خود کاربر است و سرعت یادگیری را کنترل می‌کند.

این آزادی در انتخاب باعث می‌شود یادگیرنده در قبال یادگیری خود احساس مسئولیت و مالکیت کند و باانگیزه‌های درونی خود تلاش کند به اهداف آموزشی دست پیدا کند.

۵- امکان تمرین و تکرار بیشتر
می‌توانیم تمرین‌هایی با سطح دشواری متفاوت در چندرسانه‌ای در نظر بگیریم تا یادگیرنده بر اساس نیاز و میل خود تمرین را حل کند و با بازخوردهای فوری که دریافت می‌کند درس را مرور کند.

با در نظر گرفتن تدبیرهایی می‌توانیم این تمرین و تکرار را جذاب‌تر کنیم و عنصر هیجان را نیز به فعالیت اضافه کنیم. برای مثال می‌توانیم از بازی‌های آموزشی در چندرسانه‌ای کمک بگیریم. این بازی‌ها نه‌تنها برای یادگیرندگان سنین پایی بلکه برای بزرگ‌سالان نیز بسیار جذاب است.

۶– انعطاف‌پذیر بودن برنامه مقابل نیازهای یادگیرندگان
در چندرسانه‌ای ها این امکان وجود دارد که یادگیرنده با توجه به نیازهای ویژه خود پیش برود و به نتیجه بهتری برسد. در آموزش سنتی این انعطاف وجود ندارد. ممکن است فردی هوش بالاتری داشته باشد یا از قبل بر موضوع مسلط باشد و کلاس درس برایش تکراری و خسته‌کننده شود. و برعکس ممکن است شخصی دیرآموز باشد و برای یادگیری به مثال‌ها و تمرین‌های بیشتری نیاز داشته باشد. در چندرسانه‌ای برخلاف آموزش سنتی، می‌توان به نیازهای این دو گروه نیز توجه کرد.

معرفی محبوب ترین نرم افزارهای تولید محتوای الکترونیکی
در این مقاله قصد داریم محبوب ترین نرم افزارهای تولید محتوا را به شما معرفی کنیم.

برخی از بهترین برنامه های تولید محتوای الکترونیکی که بوسیله اونها میشه آتوران های زیبایی تهیه کرد و محتواهای مورد نظر رو از طریق این آتوران به نمایش گذاشت عبارتند از :

آتوپلی مدیا استادیو AutoPlay Media Studio

مالتی مدیا بیلدر Multimedia Builder

آدوب فلش Adobe Flash Professional

دمو شیلد DemoShield Professional

و همچنین

استوری لاین (Articulate Storyline)

این نرم افزار که توسط شرکت Articulate تولید شده است به سرعت توانست رشد کند و به یکی از قدرتمندترین و کاربرپسندترین نرم افزارهای تولید محتوای الکترونیکی تبدیل شود. استوری لاین امکان ایجاد محیط های آموزشی تعاملی و غنی را با افزودن عناصر مختلف به دوره آموزشی را، به ما می دهد.

مهم ترین مزیت های استوری لاین به شرح زیر است:
محیطی ساده و کاربرپسند:
یادگیری استوری لاین ساده است، یکی از دلایل این سادگی شباهت آیتم های استوری لاین به پاورپوینت است. علاوه بر این به طور کلی آیتم های آن ساده و همراه تصویر در نظر گرفته شده است تا براحتی بتوانید کاربرد هر گزینه را حدس بزنید.

سازگاری کامل با زبان فارسی:
در استوری لاین حتی میتوانید از فونت های مختلفی که نصب کرده اید مثل فونت های گروه B و A استفاده کنید.

عدم نیاز به دانش کدنویسی:
برخلاف بیشتر نرم افزارهای تولید محتوای الکترونیکی که نیاز به مهارت کدنویسی دارد در استوری لاین بدون یک خط کدنویسی می توانید پروژه ای قابل قبول و استاندارد تولید کنید. البته برای توسعه بیشتر پروژه امکان اضافه کردن کدهایی به زبان جاوا وجود دارد.

تنوع در خروجی:
میتوانید دوره آموزشی را در فورمت های مختلف به صورت سی دی یا تحت وب به مخاطبان خود ارائه دهید.

آزمون سازی ساده:
با کمک این نرم افزار می توانید آزمون های پر کردنی ،چند گزینه ای ،رنگ آمیزی ، دراگ اند دراپ و… در محیطی بسیار ساده و تعاملی طراحی کنید و در صورت نیاز یک کارنامه هم به آن اضافه کنید.

از جمله امکانات دیگر نرم افزار استوری لاین:

ضبط مستقیم صدا بر روی اسلایدها.
امکان گرفتن فیلم از صفحه کامپیوترتان.
امکان ویرایش صدا و فیلم بدون نیاز به نرم افزارهای دیگر.
افکت های پیش فرض متفاوت برای عناصر اسلایدها ، همچنین امکان رسم افکت های خاص.
کاراکتر های آماده با پوزیشن های متنوع٫
امکان طراحی یک بانک سوال و نمایش تصادفی سوالات از این مجموعه.
امکان سفارشی سازی شیوه نمایش.

کپتیویت (Adobe Captivate )
اگر از سایر نرم افزارهای شرکت آدوب مثل فتوشاپ، فلش، پریمیر و غیره، استفاده کرده باشید میدانید که محصولات این شرکت حرفه ای و قدرتمند هستند. در حال حاضر تا نسخه ۹ آن به بازار آمده است.

مزیت های نرم افزار کپتیویت به شرح زیر است:
آزمون سازی حرفه ای:
امکان ایجاد سوالات مختلف چندگزینه ای، جورکردنی،جای خالی و غیره با استفاده از پیش فرض ها و در کمترین زمان ممکن. کپتیویت این امکان را به شما می دهد که سوالات مختلف را در پروژه به صورت تصادفی نمایش دهید.

تولید خروجی های متنوع:
با کپتیویت می توانیم خروجی های مختلف با کیفیت مطلوب و حجم قابل قبول داشته باشیم.

تولید محتوا بدون کدنویسی:
دستورها در کپتیویت آماده هستند و فقط با دانستند کاربرد آنها میتوانید دستور درست را بکار بگیرید.

از جمله قابلیت های دیگر نرم افزار کپتیویت:

پشتیبانی از فورمت های مختلف صدا، تصویر و ویدئو.
امکان ویرایش صدا، تصویر و ویدئو در محیط نرم افزار.
امکان تصویر برداری از محیط نرم افزار.
قابلیت استفاده از فایل‌های برنامه پاورپوینت در پروژه‌ها.
دارای قالب های آماده برای پروژه های حرفه ای.